1. Kto może skorzystać z Rolfingu?
- Większość ludzi, którzy pojawiają się na sesjach Rolfingu jest świadoma, że ich małe urazy bądź większe kontuzje, pojawiający się chwilowo lub utrzymujący się chronicznie ból pomniejszają komfort ich codziennego życia. Wiele z tych osób próbowało różnych terapii, ale bez długotrwałej poprawy. Rolfing jest szczególnie efektywny przy problemach szkieletowo- mięśniowych (np. bóle pleców, skoliozy, ból szyi, zespół cieśni nadgarstka, itd) i zwykle przynosi długotrwałe efekty.
- Inni przychodzą na sesje Rolfingu, ponieważ są zainteresowani holistycznymi korzyściami jakie oferuje Rolfing: poprzez znaczący wpływ na fizyczną strukturę ciała, oddziałuje także na zmiany w zachowaniu i równowagę emocjonalną, zwiększa energię życiową i obniża znacząco poziom stresu.
2. Czy w ciąży można uczęszczać na sesje?
- Tak, ale nie zaleca się serii 10-ciu Sesji. Mówimy o sesjach, które mogą przynieść ulgę zmęczonemu ciału w wybranych obszarach, bezpiecznych dla przebiegu ciąży, np. nogi, stopy, ręce, etc..W ciąży ciało kobiety jest w trakcie radykalnej zmiany i będzie potrzebowało wsparcia po porodzie, aby powrócić do formy.
3. Czy dzieci mogą być rolfowane?
- Tak, ale sesje muszą być dopasowane do aktualnych potrzeb rozwojowych dziecka i nie przebiegają wg schematu 10-ciu serii. Sesje trwają zdecydowanie krócej, 20-30 minut w zależności od ruchliwości i pobudliwości dziecka, respektując naturalny proces rozwoju dziecka.
4. Czy Rolfing jest bolesny?
- Dotyk może być czasami intensywny, ale nie powinien sprawiać bólu. Jeśli odczuwasz ból, powiedz o tym Rolferowi. Dostosuję wtedy technikę, intensywność lub głębokość dotyku w taki sposób, aby osiągnąć cele danej sesji bez uczucia dyskomfortu.
5. Jaka jest różnica między Rolfingiem a masażem?
- Pierwsza różnica odnosi się do jakości dotyku, który w Rolfingu doświadczany jest jako dużo głębszy niż ten w różnych typach masażu. Dotyk w masażu odnosi się do poziomu mięśniowego, a Rolfing koncentruje się na różnych poziomach tkanki powięziowej, włączając ścięgna i więzadła. Poza tym tempo i rytm kontaktu jest inny – zwykle dużo wolniejszy. Po drugie, to co różni Rolfing nawet od głębokiego masażu powięziowego jest struktura serii 10-ciu Sesji. System serii 10-ciu Sesji postępujących po kolei od stóp do szyi i głowy jest sekwencją tak przemyślaną, aby doprowadzić do długotrwałych zmian w strukturze ciała i wzorcach ruchowych.
6. Jak wygląda sesja?
- Każda Sesja zaczyna się od rozpoznania struktury postawy w pozycji stojącej i wzorca ruchowego podczas chodzenia. Każda sesja ma swoje określone anatomiczne obszary, które są analizowane przez Rolfera. Sesje odbywają się na stole do masażu, podczas gdy Rolfer używając palców dłoni, miękkiej pięści, kłykci, łokcia, przedramienia aplikuje nacisk na różne części ciała. Nieraz klient może także siedzieć lub stać. Dotyk w zależności od potrzeb może być delikatny lub intensywny, powierzchowny lub głęboki.
- W niektórych przypadkach możemy poświęcić czas sesji na edukację ruchową. Proponujemy klientowi inne wzorce ruchowe, żeby bardziej ekonomicznie, czyli z mniejszym wysiłkiem wykonywał podstawowe ruchy i czynności takie jak np. siedzenie, wstawanie, chodzenie, etc.Po każdej sesji klienci mówią o odczuwanych i doświadczanych zmianach w ciele i jego strukturze. Najczęściej używane zwroty opisujące te doświadczenia to: uczucie lekkości, otwartości, wolności, ugruntowania, wydłużenia, większej pojemności, etc.
7. Ile czasu trwa sesja?
- Sesja trwa między 60 a 75 minut. W Rolfingu ważne jest osiągnięcie celu stawianego dla danej sesji a nie długość trwania sesji. Może się tak zdarzyć, że jedna sesja będzie dłuższa, inna krótsza. Czas trwania nie wpływa na cenę.
8. Jaka powinna być przerwa między sesjami?
- Przyjmuje się, że przerwa miedzy sesjami powinna trwać między jednym a trzema tygodniami. Jest to wystarczający czas, aby ciało zintegrowało zmiany dokonane podczas sesji. Jednak jest to indywidualna sprawa, a terminy kolejnych spotkań ustalane są na bieżąco.
9. Ile sesji potrzebuję?
- Jeśli chcesz pozbyć się uczucia bólu lub dolegliwości, to jedna do trzech sesji powinna wystarczyć. Jeśli chcesz osiągnąć więcej, i twoim celem jest długotrwała zmiana wzorców postawy, rekomendowana jest wtedy seria 10-ciu sesji.
- Klasyczny Rolfing składa się z serii 10-ciu sesji, kolejna sesja budowana jest w oparciu o rezultaty poprzedniej. W pracy rozłożonej na dziesięć godzin, łatwiej jest doprowadzić do zmian strukturalnych zarazem powierzchniowych i głębokich, aby osiągnąć jak najbardziej ekonomiczny wymiar ruchu. Po serii 10-ciu sesji zauważysz zmiany w jakości poruszania się, oddychania i poprawy ogólnego dobrostanu.
- Zwykle okres od sześciu miesięcy do roku przerwy zalecany jest zanim rozpocznie się kolejną serię, o ile jest taka potrzeba.
10. Jak się ubrać na sesje?
- Podczas sesji klient pozostaje w bieliźnie: bikini (kobiety) lub bokserki (mężczyźni) tak, aby Rolfer miał odsłonięty dostęp do ciała.
- Proszę NIE używać balsamu do ciała przed sesją.
11. Kiedy Rolfing nie jest wskazany?
- W przypadku poważnej choroby lub wypadku, zanim podejmiesz decyzję o podjęciu jakiejkolwiek terapii, należy zwrócić się do lekarza. Rolfer powinien być poinformowany o historii twojego zdrowia. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z twoim lekarzem.
12. Czy ta metoda jest naukowo potwierdzona?
- Tak. To dr Rolf pierwsza odkryła kluczową rolę tkanki powięziowej jako osobnego systemu w organizmie człowieka i jej znaczenie dla pracy z ciałem na wiele dekad zanim naukowcy i badacze zajęli się tym zagadnieniem. Dr Rolf zmarła w 1979, a pierwszy Kongres Tkanki Powięziowej (Fascia Congress, fasciacongress.org) odbył się dopiero w 2007 w Bostonie, w Harvard University w Bostonie, USA. Ostatnio media doniosły o “nowym” odkryciu naukowców dokładnie opisujących to, co w literaturze i badaniach nad tkanką powięziową wiemy od co najmniej dwudziestu lat. Ale dzięki nowoczesnej technologii – specjalny mikroskop laserowy, po raz pierwszy w takim przybliżeniu “to” zobaczono ( wiadomosci.onet.pl).