Terapia Blizn.ScarWork ™
Czy wiesz, że istnieje specjalistyczna metoda pracy z blizną i jej zrostami? To Terapia Blizn ScarWork ™ – integruje bliznę w sieci tkanki powięziowej ze wszystkimi innymi typami tkanek (np. skórą, mięśniami, ścięgnami i kośćmi ). Uwalnia w ten sposób ciało od bólu, napięć i przykurczów.
Poprzez bardzo delikatny dotyk i nacisk rąk, tworzące się siły naprężeń działają na uszkodzoną tkankę. Dzięki temu mobilizują zakończenia nerwowe, przywracając czucie w to miejsce, a nieprzyjemna tkliwość blizny i jej okolic zostaje wyeliminowana.
Co więcej, blizna staje się elastyczna a jej sztywność znika. Ponad to, skóra odzyskuje sprężystość, gładkość i zdrowy kolor.
Tam, gdzie była rana, jawi się teraz blizna.
Blizny. Nie lubimy ich i nie chcemy na nie patrzeć, bo często przypominają o traumatycznych wydarzeniach. Jednak pozostają z nami do końca życia, stając się częścią nas. Ale jak z nimi żyć?
“Trzeba je przyjąć. Skaza to część piękna i historii osoby. Należy do niej. Zasługuje na szacunek” – pisze Joanna Bator.
Pochodzenie blizn.
Blizny, bez względu na ich pochodzenie- czy pooperacyjne (np. po cesarskim cięciu, po laparoskopii, po mastektomii, po wyrostku itd) czy powypadkowe (np. po poparzeniu) – zmieniają nasze ciało i sylwetkę. Powstają w miejscu, w którym doszło do zniszczenia tkanki powodując utratę jej sprężystości i elastyczności. Efektem jest sztywność i twardość tkanki, dodatkowo tworzą się zrosty, powodujące przykurcze. Podsumowując, blizny choć powstają w wyniku naturalnego biologicznego procesu gojenia i leczenia miejsc urazu, są tkanką dysfunkcyjną, zakłócającą normalną wymianę fizjologiczną między sczepionymi strukturami. Nerwy, krew, naczynia limfatyczne, skóra, powięź i inne tkanki napotykają barierę w postaci blizny, która uniemożliwia normalną wymianę.
Struktura blizny
Struktura blizny jest przestrzenna, co oznacza że sięga w głąb różnych typów tkanek: mięśni, ścięgien i kości, a nie tylko do skóry, gdzie jest widoczna.
Dodatkowo, uwagę zwraca inny kolor tkanki (przebarwienia), zgrubienia. Co więcej, skóra w tym obszarze jest przesuszona i chropowata lub delikatna i przeźroczysta jak pergamin, czasami twarda jak lina, nierówna z grudkami, tkliwa albo bez czucia.
Funkcja blizn
Blizny nie mają żadnego funkcjonalnego przeznaczenia. Są obszarem somatycznej dysfunkcji i strukturalnej dewastacji tkanek.
Ich jedynym zadaniem jest wypełnienie uszkodzenia po urazie.
Ponad to, zwykle towarzyszą im zrosty (adhezje), powodujące m.in. przykurcze czy uczucie ciągnięcia.
Jak sobie radzić z bliznami i zrostami?
czytaj więcej:
Zapisz się na sesję
0 komentarzy