+48 602 818 713  |  Warszawa, ul. Wawelska 40 m 2  |  info@rolfing-warszawa.pl

„Tam, gdzie była rana, jawi się teraz blizna. Na zawsze widoczna.Trzeba ją przyjąć. Skaza to część piękna i historii osoby. Należy do niej. Zasługuje na szacunek.” Joanna Bator, Purezento

Bez względu na pochodzenie, blizny – pooperacyjne np. po cesarskim cięciu, po laparoskopii, po mastektomii, po wyrostku itd… czy powypadkowe np. po poparzeniu – zmieniają nasze ciało i sylwetkę. Bowiem tworzą się w miejscu, w którym doszło do zniszczenia tkanki.

Chociaż stanowią naturalny biologiczny proces gojenia i leczenia miejsc urazu, blizny zakłócają normalną fizjologiczną wymianę pomiędzy sczepionymi strukturami. Nerwy, krew, naczynia limfatyczne, skóra, powięź i inne tkanki napotykają barierę w postaci blizny, która uniemożliwia im normalną wymianę. 

Struktura blizny jest przestrzenna, co oznacza że sięga w głąb różnych typów tkanek: mięśni, ścięgien i kości, a nie tylko skóry, gdzie jest widoczna. Dodatkowo, uwagę zwraca inny kolor tkanki (przebarwienia), zgrubienia. Co więcej,  skóra w tym obszarze jest przesuszona i chropowata lub delikatna i przeźroczysta jak pergamin, czasami twarda jak lina, nierówna z grudkami, tkliwa albo bez czucia. Należy zwrócić uwagę, że zewnętrzny wygląd blizny może być mylący, albowiem nie wskazuje na zakres zniszczenia głębszych tkanek!

  Nade wszystkoblizny nie mają żadnego funkcjonalnego przeznaczenia, są obszarem somatycznej dysfunkcji i strukturalnej dewastacji tkanek. Ich jedynym zadaniem jest wypełnienie uszkodzenia po urazie. Ponad to,  zwykle towarzyszą im adhezje (zrosty) czyli pasma tkanki włóknistej, które powstają podczas chirurgicznej interwencji, jako powikłanie procesu gojenia.

  Zrosty (adhezje) mogą się także tworzyć w wyniku choroby zapalnej lub syndromu bólu regionalnego. Otóż,można je sobie wyobrazić jako wewnętrzne blizny łączące tkanki, które normalnie nie powinny być połączone. Dlatego w miejscu zrostów tkanka traci giętkość i elastyczność, przez co staje się sztywna.

  Bliznom zwykle towarzyszą przykre symptomy i odczucia, ze względu na występowanie właśnie zrostów:

  • przykurcze
  • uczucie ciągnięcia,
  • poczucie dyskomfortu,
  • pojawienie się stanu zapalnego,
  • występowanie przejściowego bólu,
  • ograniczenie zakresu ruchu ciała,
  • brak czucia w miejscu urazu lub nadwrażliwość na dotyk.